Co warto wiedzieć o rekrutacji
Po pierwsze trzeba zdawać sobie sprawę z tego co należy do obowiązków specjalisty HR. Jest to:
prowadzenie efektywnych procesów rekrutacyjnych
doskonalenie programów szkoleń i rozwoju pracowników
budowanie atrakcyjnych systemów motywacyjnych zarówno w wymiarze finansowym i niefinansowym
zarządzanie personelem zgodnie z wynikami pracy.
Po drugie należy mieć świadomość że z rekrutacją związane są pewne koszty, do nich zalicza się:
pozyskanie informacji o kandydatach,
utracone możliwości,
wdrożenie nowego pracownika,
utratę innych pracowników,
zaangażowanie czasu innych menedżerów,
pogorszenie wizerunku firmy,
pomyłki w wyborze kandydata.
Po trzecie watro mieć na uwadze jakie czynniki determinują trafność doboru pracowników. Tu zaliczyć można:
kompetencje osób uczestniczących w rekrutacji,
jasność zadań i obowiązków na wakującym stanowisku,
prawidłowo zdefiniowany profil zawodowy i osobowościowy idealnego kandydata,
otwartość i szczerość komunikacji,
przejrzystość kryteriów wyboru oraz zgodność co do sposobu podejmowania decyzji o zatrudnieniu.
Wszystko o rekrutacji
Wiele jest metod rekrutacji i nie ma jakiegoś wyraźnego podziału na metody dobre i złe. Każde przedsiębiorstwo potrzebuje kogoś na konkretne stanowisko stąd też w poszczególnej firmie i sytuacji może sprawdzić się inna metoda. Tu nasuwa się wniosek aby do każdego przypadku podchodzić indywidualnie.
Można wyróżnić rekrutację wewnętrzną (pionowe i poziome awansowanie już zatrudnionych pracowników) i rekrutację zewnętrzną (pozyskiwanie nowych osób). Zarówno jedna jak i druga ma swoje wady i zalety. Zaletami rekrutacji wewnętrznej jest to, że kandydaci znają rynkowy obszar działania firmy, znają zadania i cele pracy na danym stanowisku, firma dysponuje sprawdzoną i rzetelną informacją o kandydatach i daje przykład możliwości awansu dla innych osób, niski koszt pozyskania takiego kandydata, oszczędność czasu poszukiwania i wdrożenia nowego pracownika, łatwość zachowania równowagi w systemie wynagrodzeń, właściwy zwrot z inwestycji w szkolenia i rozwój pracownika.
Rekrutacja zewnętrzna natomiast posiada zalety takie jak źródło nowych pomysłów, poszerzenie spektrum doświadczeń, nowy obszar pozyskania klientów, penetracja nowych społeczności gospodarczych, łatwość wypełnienia deficytowych obszarów kompetencji, dobry sposób poznania wizerunku firmy na rynku pracy, test dla poziomu wynagrodzeń i świadczeń, uzupełnienie bazy kadry rezerwowej.
Jeśli chodzi o wady to do wad rekrutacji wewnętrznej zaliczyć trzeba to iż proces decyzyjny może być poddany różnym naciskom wewnętrznym, pracownicy pominięci mogą czuć się pokrzywdzeni, zasoby kreatywne mogą być wyczerpane, stwarza się możliwość zaburzenia związków nieformalnych w firmie oraz możliwość kontynuacji ukrytych konfliktów w nowej formie.
Wadami rekrutacji zewnętrznej są zaś: brak możliwości precyzyjnego planowania czasu objęcia stanowiska, zwiększone ryzyko podjęcia błędnej decyzji wyboru, znaczny koszt, często bez gwarancji skuteczności, rozczarowanie osób oczekujących na awans, duża ilość spotkań i trudności w komunikacji wewnętrznej, ryzyko wypływu informacji o firmie.
Podsumowanie
Na procesy rekrutacyjne ma wpływ przede wszystkim rosnąca przejrzystość rynku pracy i coraz łatwiejsze pozyskiwanie informacji o kandydatach. Poza tym swoją wagę posiadają zwiększone wymagania od osób uczestniczących w procesie rekrutacji oraz rosnąca ilość menedżerów HR z dużym doświadczeniem i dorobkiem zawodowym. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że rekrutacja pracowników obecnie, to główny czynnik decydujący o sukcesie działalności gospodarczej przedsiębiorstwa i jego przewadze nad konkurencją
|