Z chwilą rozpoczęcia się letniego sezonu na deptakach pojawiają się ogródki. W pewnym sensie stanowią wizytówkę lokalu. Zadbaj aby ogródek atrakcyjnie reprezentował Twoją restaurację i przyciągał uwagę Klientów!
To miejsce, w którym goście mogą jednocześnie rozkoszować się pysznym jedzeniem oraz słoneczną pogodą. Miło spędzić czas w gronie znajomych, przyjaciół lub rodziny bawiąc się i odpoczywając.
Aranżując ogródek należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Poziom estetyczny mebli i dekoracji to świetny chwyt marketingowy restauracyjnego ogródka, który może przyciągnąć rzesze klientów.
Meble - koniecznie muszą być odporne na działanie warunków atmosferycznych (wiatr, deszcz, promienie słoneczne, wahania temperatur). W związku z tym warto zainwestować w meble wykonane z dobrej jakości materiałów, które przez lata zachowają ładny wygląd.
Istotne jest dopasowanie mebli do wystroju restauracji wewnątrz pod względem kolorystyki, estetyki oraz charakteru. Specjalnie zaprojektowane meble mogą podkreślić oryginalność ogródka.
Najczęściej wybieranymi kolorami mebli są barwy ziemi: różne odcienie brązów, zieleni czy grafity. Jednakże coraz częściej restauratorzy stawiają na ekstrawagancję decydując się na kolor pomarańczowy, seledynowy, żółty lub odcienie czerwieni. Jednak wszystko zależy od projektu.
Meble produkowane są w różnych stylach: antyczne – imitujące ciężkie meble, stoły z żeliwnymi nogami prezentujące się bardzo dostojnie. Rattanowe – lekkie, wygodne aczkolwiek mniej trwałe. Nowoczesne, bądź niekiedy o futurystycznych kształtach. Wybrane meble muszą być również łatwe do czyszczenia i konserwacji.
Dopełnienie do krzeseł i stolików stanowią parasole oraz dodatki, które powinny stanowić kontynuację reszty wyposażenia restauracji wewnątrz i na zewnątrz. Zastosowanie odmiennego wzornictwa może stworzyć wrażenie dwóch różnych lokali i zepsuć pozytywne odczucie.
Stoły w ogródku można pozostawić z odkrytym blatem, bądź przykryć obrusem. Na rynku dostępne są specjalne, bardzo trwałe, odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz nie wymagające prasowania, antyalergiczne i antygrzybiczne serwety, bieżniki itp.
Oferowane są w bogatej kolorystyce oraz kształtach. Wybierając obrus należy pamiętać o klipsach, które utrzymują tkaninę na blacie.
Oświetlenie - stanowi uzupełnienie wyposażenia ogródka. Charakterem powinno współgrać z całą aranżacją restauracji – wystrojem, klimatem. Obok tradycyjnych lamp i kinkietów równie ciekawie prezentują się pochodnie ogrodowe. Lokalizując poszczególne elementy oświetlenia należy upewnić się, że goście przy stolikach będą mogli bez problemu przeczytać menu i dojrzeć zamówione już potrawy (w myśl zasady "jemy oczami"). Odpowiednie oświetlenie powinno dotyczyć też przejść między stolikami - to ważne dla bezpieczeństwa zarówno gości jak i obsługi.
Osłonę od wiatru, hałasu oraz nadmiernego słońca może zapewnić roślinność - donice z niskimi krzewami lub pergole z kwiatami – bez wątpienia dodatkowo ożywią i ozdobią ogródek tworząc przyjemną enklawę zieleni.
Ciekawym rozwiązaniem przedłużającym żywotność ogródka jest wykorzystanie parasoli grzewczych, które dostarczają ciepło w chłodne dni. Przy niezbyt wysokiej temperaturze otoczenia zapewni komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu. Zwiększa wykorzystywanie miejsc co przekłada się na większy zysk. Dodatkowo podnosi wizerunek restauracji.
Opracowane na podstawie poradnika Zarządzanie restauracją: Projektowanie restauracji, wystrój i wyposażenie.
Justyna Warchoł – Gastrona.pl
Zobaczcie Państwo : |
|
|
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.
|